Skup starych monet w Olsztynie narodził się z wieloletniej pasji do numizmatyki. Pasja z czasem przerodziła się w sposób na życie. Z poczucia misji od wielu lat zajmujemy się profesjonalną i rzetelną wyceną oraz skupem monet, banknotów, medali i odznaczeń.
Oferujemy najwyższą jakość usług, na które składają się korzystne ceny, natychmiastowa płatność oraz całkowite bezpieczeństwo transakcji.
W naszym skupie monet w Olsztynie bezpłatnie wycenisz i sprzedasz niemal wszystkie monety i banknoty oraz medale, odznaczenia czy inne numizmaty. Doskonałe zorientowanie na rynku sprawia, że skupujemy nawet najrzadsze okazy. Jesteśmy zainteresowani zakupem zarówno pojedynczych egzemplarzy, jak i całych kolekcji.
Monety jednozłotowe były bite w dwóch mennicach, z datą 1924 w Paryżu - stemplem płytkim, z datą 1925 w Londynie - stemplem głębokim.
Dwuzłotówka była bita w mennicach w Paryżu, Birmingham, Filadelfii i Londynie. Moneta 2 zł z Filadelfii, jest jedyną polską monetą wprowadzoną do obiegu, która została wybita stemplem odwróconym.
Po odzyskaniu niepodległości, Polska zyskała odcinek wybrzeża, na którym nie było żadnego większego portu. w 1921 roku zapadła decyzja o budowie niezależnego portu w Gdyni - wówczas niewielkiej wiosce rybackiej, zamieszkałej przez niewiele ponad tysiąc mieszkańców. W 1934 r. port w Gdyni był już największym i najnowocześniejszym portem nad Bałtykiem. Dwuzłotówka z żaglowcem została wyemitowana w 1936 r. z okazji 15. rocznicy budowy portu. Za projekt odpowiada Józef Aumiller (medalier, rzeźbiarz, projektant monet i znaczków pocztowych). Na awersie widnieje rok 1936, chociaż sama moneta była bita w latach 1937 i 1938.
Jedna z najbardziej popularnych monet okresu międzywojennego. Autorem projektu był Antonii Madeyski. "Artysta projektując wyidealizowany wizerunek Polonii, inspirował się rysami twarzy Janiny Żółtowskiej, w których dopatrywał się idealnego piękna. Przez fakt, iż Janina Żółtowska była także modelem Madeyskiego podczas prac nad nagrobkiem Jadwigi na Wawelu, wiele osób wizerunek Polonii błędnie przypisuje Królowej. Warto podkreślić, że ta bezpodstawna interpretacja nie posiada głębszego uzasadnienia i pozbawiona jest faktów źródłowych i ikonograficznych" [1]
Moneta okolicznościowa, upamiętniająca 20. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów. Monetę zaprojektował Stanisław Kazimierz Ostrowski (polski rzeźbiarz współczesny, który jest również autorem Grobu Nieznanego Żołnierza, odsłoniętego w 1925 roku, pod kolumnadą Pałacu Saskiego w Warszawie). Na rewersie znajduje się wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast awers zawiera orła strzeleckiego autorstwa Czesława Jarnuszkiewicza (generał brygady Wojska Polskiego). Orzeł strzelecki, pozbawiony korony, stoi na peltarionie [2]. Wizerunek marszałka Piłsudskiego, podobnie jak wizerunek "Polonii" znajduje się na monetach 2, 5 i 10 zł.
Nike to pierwsza, wprowadzona do powszechnego obiegu moneta pięciozłotowa II RP, z napisem na rancie, który brzmiał: "SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX" [3]. "Autorem projektu był Edward Wittig. Postać kroczącej bogini zwycięstwa wziął z własnego projektu pomnika Wolności i Zwycięstwa, który miał stanąć w Gdyni. Zamówienie Ministerstwa Skarbu opiewało na 28 milionów sztuk pięciozłotówek, co postawiło mennicę przed niezwykle trudnym zadaniem. W początkowym okresie mennica nie była w stanie samodzielnie wykonywać odpowiedniej ilości krążków, a tym bardziej gotowych monet. Metodą prób i błędów ustalono, że najwłaściwsza kolejność etapów produkcji krążków jest taka: wycinanie krążków z blachy niebielonej, wyżarzanie, bielenie, otaczanie. Okazało się jednak, że tak przygotowane krążki są matowe i srebro z ich powierzchni przywiera podczas bicia do stempli. Problem rozwiązano wykonując automaty do polerowania krążków." [4]
Moneta okolicznościowa, upamiętniająca 100-lecie Powstania Listopadowego. Na rancie widnieje wklęsły napis "SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX". Co ciekawe moneta nie posiada nazwy emitenta.
Moneta okolicznościowa upamiętniająca 70. rocznicę Powstania Styczniowego.
Moneta okolicznościowa upamiętniająca 250. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.
Moneta uznawana za jedną z najpiękniejszych monet okresu międzywojennego. Pięciozłotówka ze stopu srebra o próbie 900, była bita w kilku wersjach, dwie główne to: stempel płytki (81 perełek) i stempel głęboki (100 perełek). Na rancie widniał napis: "SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX". Moneta nigdy nie trafiła do obiegu, ponieważ wartość srebra w niej zawartego przewyższała wartość nominalną.
Moneta bulionowa, o próbie 900, podobnie jak jej odpowiednik dwudziestozłotowy, upamiętniała 900. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego.